Bezpieczeństwo na rowerze jest najważniejsze

Z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu stowarzyszenie Rowerowe Katowice oraz Górny Śląsk Silesia Team przy wsparciu europosła Marka Plury zorganizowali w Szkole Podstawowej nr 38 w Katowicach spotkanie dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze.

Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. To okazja do działania dla samorządowców i organizacji pozarządowych. Komisja Europejska zachęca do promowania przyjaznych środowisku sposobów przemieszczania się oraz inwestowania w niezbędną infrastrukturę.

Z tej okazji stowarzyszenie Rowerowe Katowice oraz drużyna kolarska Górny Śląsk Silesia Team zorganizowali w Szkole Podstawowej nr 38 w katowickiej Kostuchnie lekcje dotyczące bezpiecznego poruszania się na rowerze.

Jak wyposażyć rower żeby być dobrze widocznym na drodze? Jak się ubrać na rower? Jak dobrze ubrać kask? O tym opowiadał m.in. Aleksander Uszok ze stowarzyszenia Rowerowe Katowice, radny miejski. Oprócz tego wszyscy dowiedzieli się jak bezpiecznie poruszać się po drodze, jak prawidłowo wykonać manewr skrętu oraz które elementy roweru należy sprawdzić przed wyruszeniem w trasę.

Bez wątpienia największą atrakcją była możliwość spotkania z prawdziwym kolarzem, Piotrem Czechem z drużyny Górny Śląsk Silesia Team. – Na co dzień bierzemy udział w zawodach ale naszym celem jest promocja kolarstwa, ale też zdrowego stylu życia a przede wszystkim roweru jako środka transportu – mówi Piotr Czech, prezes zarządu stowarzyszenie Górny Śląsk Silesia Team.

Czy rower kolarski jest lżejszy od górskiego? Mogli się o tym przekonać wszyscy uczestnicy spotkania. Każdy bez najmniejszego wysiłku dał radę podnieść rower pana Piotra. Co odważniejsi mogli się również przejechać.

Najważniejsze na rowerze jest bezpieczeństwo i bycie widocznym. Dlatego na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali od europosła Marka Plury odblaskowe kamizelki i naklejki.

Podziel się