Happening na Dzień Języka Ojczystego

21 lutego (czwartek) w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Ślōnskŏ Ferajna i europoseł Marek PLURA zaorganizowali happening „Gŏdkowy blicablajter”. Jego celem jest promocja ślōnskij gŏdki.

Każdy uczestnik imprezy mógł napisać na żółtych i niebieskich kartkach śląskie słówka, które są  dla niego najpiękniejsze, „najbardziej” śląskie albo w danej chwili przyjdą mu do głowy. Następnie kartki zostały połączone w „blicablajter”. I w zasadzie to jest pierwsza część naszego happeningu.

Druga nastąpi 07 marca, kiedy Górny Śląsk odwiedzi Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych, na czele której stoi posłanka Danuta PIETRASZEWSKA. Wtedy to chcemy wręczyć „gŏdkowy blicablajter” przedstawicielom polskiego rządu, apelując do nich, by wreszcie ten stał się takim piorunochronem, strzegącym ślōnskij gŏdki przed zniszczeniem. A jak można to zrobić? Uznając ją za język regionalny.

Chcemy, żeby gŏdkowy blicablajter był jak najdłuższy, dlatego proponujemy Wam wspólną zabawę. Ci, którzy nie dotrą na czwartkowy happening mogą przesłać nam śląskie słówka. Napiszcie je na żółtych lub niebieskich kartkach formatu A-5 (połowa A-4). Jeśli chcecie możecie się podpisać, albo możecie napisać nazwę miejscowości, z której pochodzicie. Decyzja należy do Was. Do jednej koperty możecie włożyć też kilka kartek od kilku uczestników zabawy. Musicie, oprócz czasu, zainwestować w znaczek na zwykły list i w kopertę. Prosimy o przesyłanie listów na adres: Ślōnskŏ Ferajna, ul. Tulipanów 12, 41-404 Mysłowice lub Ślōnskŏ Ferajna, ul. 3 Maja 23 p, 41-400 Mysłowice.

Gwarantujemy Wam, że Wasze śląskie słówka zostaną dołączone do blicablajtera pod jednym warunkiem, że nie będą wulgarne czy obraźliwe. Z zabawy wykluczymy również wszystkie te, które mogłyby obrazić posłów KMNiE czy polski rząd.

Co kilka dni będziemy Was informować na Facebooku o postępach naszej zabawy. Życzymy Wam dobrego szpasu i liczymy na szeroki odzew naszej akcji. Oczywiście zapraszamy również do nas w czwartek na katowickim rynku.

(md)

Podziel się