„Integracja Ty i Ja” oraz gala Lady D. w Parlamencie Europejskim

 

Photographed by Kobus Lukasz All Rights Reserved lukasz@kobusArt.eu +32 476.083.996 +48 606.824.608 www.facebook.com/KobusArtLiczący 13 lat Festiwal „Integracja Ty i Ja” jest największym wydarzeniem filmowym w Europie, poruszającym kwestie związane z niepełnosprawnością i integracją społeczną. W tym roku, w związku z Igrzyskami Olimpijskimi w Rio szczególnie wiele miejsca poświęcono sportowi i niepełnosprawnym sportowcom. Europoseł Marek Plura zorganizował przegląd filmów festiwalowych w Parlamencie Europejskim, aby zaprezentować bliżej tę tematykę szerokiej brukselskiej publiczności.

– Niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas. Dlatego ważne jest, aby o sprawach związanych z niepełnosprawnością mówić otwarcie. Ideą festiwalu jest właśnie mówienie o barierach i o przełamywaniu ich – mówi europoseł Marek Plura.

Ten szczególny wieczór w Parlamencie Europejskim rozpoczęła Gala Konkursu „Lady D.” im. Krystyny Bochenek. Jego ideą jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają sukcesy, realizują swoje pasje, są inspiracją, oparciem oraz wzorem dla innych. Kapituła konkursu wybiera co roku laureatki w takich kategoriach jak kultura i sztuka, sport, zaangażowanie społeczne, kariera zawodowa, czy dobry start.

– „Konkurs, który po raz pierwszy zorganizowałem na Śląsku w 2002 roku, początkowo miał tylko wymiar regionalny, potem ogólnopolski, a mam nadzieję, że jego promocja w Parlamencie Europejskim będzie ważnym krokiem w kierunku nadania mu rangi europejskiej – mówi Marek Plura.

Podczas gali w Brukseli grupa ośmiu laureatek ostatnich edycji konkursu otrzymała specjalne europejskie wyróżnienia.

Lista laureatek Lady D. Parlament Europejski, Bruksela 2016:

Sonia Osiecka-Babut - sztuka
Sonia Osiecka-Babut – sztuka
Marta Zając - Dobry start
Marta Zając – Dobry start
Hanna Pasterny - Działalność społeczna
Hanna Pasterny – Działalność społeczna
Anna Wandzel - Życie zawodowe
Anna Wandzel – Życie zawodowe
Grażyna Trębacz - Działalność społeczna
Grażyna Trębacz – Działalność społeczna
Agata Spała - Życie zawodowe
Agata Spała – Życie zawodowe
Małgorzata Olejnik - Sport
Małgorzata Olejnik – Sport
Karolina Hamer - Sport
Karolina Hamer – Sport

 

Podziel się