IV Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych

Rekordowa liczba uczestników z Polski weźmie udział w IV Europejskim Parlamencie Osób Niepełnosprawnych w Brukseli. Do europejskiej stolicy przyjedzie prawie setka uczestników z naszego kraju – parlamentarzystów, reprezentantów organizacji pozarządowych, dziennikarzy, przedstawicieli środowisk osób z niepełnosprawnościami.

W historii obrad Europejskiego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych jeszcze nigdy nie było tylu reprezentantów z naszego kraju. To będzie bardzo silny głos! Cieszę się, że będziemy licznie obecni na tym ważnym ogólnoeuropejskim forum. Nie ukrywam, że to ogromne wyzwanie logistyczne, ale myślę, że warto. Jako Polska będziemy mocno nadawali ton w dyskusji – mówi Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura, który koordynuje przyjazd delegatów z Polski.

Europejski Parlament Osób Niepełnosprawnych zbiera się średnio raz na dziesięć lat w sali obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Z tą różnicą, że w ławach poselskich zasiadają nie europosłowie, a przedstawiciele organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. Ich celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska, w którym zwracają się do Parlamentu Europejskiego o konkretne działania w ich sprawie.

Jednymi z głównych tematów tegorocznych obrad będzie kwestia dostępności wyborów. Chodzi o wypracowanie uniwersalnego rozwiązania, które pozwoli skończyć z dyskryminacją w sytuacji, w której wyklucza się z udziału w głosowaniach osoby z różnymi niepełnosprawnościami – na przykład z powodu niedostępności lokali wyborczych, albo źle przystosowanych kart do głosowania. Tematem debaty będzie także kwestia realizacji Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Delegaci wyznaczą także priorytety odnośnie Europejskiej Strategii w Sprawie Osób Niepełnosprawnych 2020-2030.

W inauguracji tegorocznego Europejskiego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych weźmie udział między innymi Prezydent Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

Podczas obrad Europejskiego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych pojawi się także jeszcze jeden silny polski akcent. W ramach imprezy towarzyszącej delegaci z całej Europy będą mieli okazję zobaczyć wieczorem pokazy filmów z największego polskiego festiwalu filmowego związanego z tematyką niepełnosprawnością „Integracja Ty i Ja”, którego współorganizatorem jest europoseł Marek Plura.

Impreza wspierana jest przez Polską delegację PO-PSL w Parlamencie Europejskim.

Podziel się