Kocham Śląsk

Zawsze cieszę się, kiedy w Parlamencie Europejskim odwiedzają mnie mieszkańcy mojego Regionu i przywożą dobrą śląską energię. W mijającej kadencji na moje zaproszenie Brukselę i Strasburg odwiedziło ponad pół tysiąca osób z naszego województwa. Wspieram i promuję województwo śląskie. Oto tylko kilka inicjatyw które zorganizowałem w mijającej kadencji.

  • Wystawa SILESIUS

W ramach promocji województwa śląskiego zorganizowałem w Parlamencie Europejskim wystawę Silesius. Ekspozycja prezentowała kilkadziesiąt biogramów wybitnych Ślązaków reprezentujących rody arystokratyczne, świat polityki, przemysłowców oraz różne dziedziny sztuki i nauki – panteon najwybitniejszych mieszkańców Śląska. Śląsk i my Ślązacy mamy się czym chwalić. Mamy niezwykle bogatą historię, a dziś region jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Przez to, że nasza mała Ojczyzna znajduje się niemal w samym środku Europy, na skrzyżowaniu kultur, polskiej, czeskiej, słowackiej, a także żydowskiej, na przełomie dziejów wytworzyliśmy bogatą różnorodnością i niezwykle silną regionalną tożsamość. Warto, żeby Europa lepiej poznała nas Ślązaków i nasz ukochany Śląsk. Po wernisażu w Brukseli wystawę mogli oglądać mieszkańcy całego województwa śląskiego w kilkudziesięciu miejscowościach. Silesius był prezentowany w kilkudziesięciu miastach, miasteczkach i wsiach Górnego Śląska. Jego europejski wernisaż odbył się w Parlamencie Europejskim w Brukseli z udziałem ponad 200 gości z całej Europy.

  • Konferencja Europejskie Dziedzictwo Przemysłowe – Najlepsze praktyki i perspektywy” w Parlamencie Europejskim.

We współpracy z Europejskim Szlakiem Dziedzictwa Przemysłowego gościłem w Brukseli najlepszych specjalistów z dziedziny turystyki industrialnej z całej Europy.

Była to doskonała okazja do promocji Śląska i zapoznania się z przykładami bijących rekordy popularności obiektów i szlaków turystyki industrialnej oraz wymiany międzynarodowych doświadczeń, między innymi dla samorządowców wszystkich szczebli. Turystyka industrialna jest doskonałą szansą na promocję dla regionów przemysłowych i post-przemysłowych. Jednym z polskich regionów, który ją dostrzegł jest Śląsk. Szlak Zabytków Techniki prezentuje najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w regionie. To jedyny szlak na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, należący do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH.

  • Singiel Oda do Radości w wykonaniu Oberschlesien

Wspieram śląską kulturę i śląską godkę. Zaprosiłem do współpracy śląski zespół Oberschlesien. Tak narodził się pomysł na wydanie hymnu Unii Europejskiej – Ody do Radości w wersji śląskiej. Teledysk do nagrania kręcony był m.in. w Parlamencie Europejski w Brukseli.

  • Ślōnski, żółto-modry Mikołŏj

Co roku odwiedza jarmark w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Towarzyszą mu członkowie i sympatycy Ślōnskij Ferajny i europoseł Marek PLURA. Jak co roku Mikołŏj rozdaje dzieciom drobne upominki, a przy okazji promuje ślōnskŏ gŏdka. Przybyli mają okazje także poznać ciekawe śląskie zespoły, do tej pory zagrali m.in. Oberschlesien, Tukej wraz z Piekarskimi Klachulami oraz Jorgusie i Przyjaciele. Przygotowany jest także tradycyjny śląski kołocz, żur oraz chleb z tustym.

  • Aktywność w Związku Górnośląskim

Działam aktywnie w życiu Związku Górnośląskiego: publikuję w miesięczniku Górnoślązak, uczestniczyłem w większości konferencji i imprez organizowanych przez Stowarzyszenie. Wielokrotnie byłem sponsorem nagród dla laureatów konkursów organizowanych przez ZG, np. Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku, Regionalnym Przeglądzie Pieśni “Śląskie Śpiewanie” czy Turniej Debat Oksfordzkich.

  • Rajza se ślōnskōm fanōm

To  coroczny konkurs z nagrodymi, na który uczestnicy wysyłają zdjęcia ze swoich podróży (dalekich i bliskich), na których pozują z flagą Górnego Śląska. Laureatów zapraszam do Parlamentu Europejskiego.

Podziel się