#niedostępność #WkurzaNasTo

Wkurza Cię, że nie możesz skorzystać z bankomatu, windy czy transportu publicznego? Jesteś zmęczony tym, że codziennie napotykasz bariery i nadziewasz się na niedostępność? Jeśli tak, to zostań „łowcą absurdów” i wyraź swoje wkurzenie! Nagraj filmik i wrzuć na Facebooka lub inny kanał społecznościowy z hasztagami #niedostępność #WkurzaNasTo. Akcję zapoczątkowali europosłowie Marek Plura i Krzysztof Hetman.

Eurodeputowani pracują obecnie w Brukseli nad Europejskim Aktem nt. Dostępności (European Accessibility Act). To dyrektywa, która ma poprawić sytuację osób z niepełnosprawnościami w odniesieniu do dostępności produktów i usług. Chodzi o to, aby wszystkie nowe produkty i usługi, pojawiające się na wspólnotowym rynku, były dostępne dla wszystkich obywateli, także tych z niepełnosprawnościami. Mowa tu chociażby o sprzęcie komputerowym, terminalach biletowych, bankomatach, usługach telekomunikacyjnych czy transporcie.

Tajemniczy podjazd

W związku ze swoją pracą, Marek Plura i Krzysztof Hetman postanowili tropić i piętnować rażące wpadki oraz absurdy, które skutecznie utrudniają życie osób z niepełnosprawnościami.

– To był dla mnie prawdziwy szok, bo nie trzeba było daleko szukać. Nawet podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu natrafiliśmy na tajemniczy znak o zakazie poruszania się dla osób z niepełnosprawnościami. Złapaliśmy za telefon i nagraliśmy filmik, który wrzuciliśmy do sieci – mówi Marek Plura, który sam porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim.

Posłowie natrafili na podjazd dla osób z niepełnosprawnością, który z tajemniczego powodu był jednak niedostępny.

Europoseł Krzysztof Hetman także nie kryje oburzenia tą sytuacją.

– To niesamowite, bo przecież w Parlamencie Europejskim dba się o osoby niepełnosprawne. To jeśli tu zdarzają się takie buble, to można tylko sobie wyobrazić, co dzieje się poza murami tej instytucji. Nas, pełnosprawnych, powinno to wkurzać jeszcze bardziej – dodaje europoseł Hetman.

Wrzuć filmik, czekają nagrody!

Europosłowie zachęcają internautów do włączenia się w ich akcję i wrzucania filmików ukazujących absurdy związane z niedostępnością na Facebooka pod hasztagami #niedostępność #WkurzaNasTo. Na najlepszych „łowców absurdów” czekają atrakcyjne nagrody!

Podziel się