Nowy informator kulturalny

Wszystko zaczęło się dosyć naturalnie i spontanicznie – tak zaczynają rozmowę z posłem dziewczyny z zespołu #KultKato – portalu, który ma ułatwiać dostęp do kultury mieszkańcom Katowic, Śląska i przyjezdnym spoza regionu. Przeczytajcie całą rozmowę o tym nietuzinkowym projekcie!

#KK: Pewnego dnia w nasze ręce wpadła ulotka, która zachęcała do udziału w olimpiadzie “Zwolnieni z teorii” i to był moment, w którym pomyślałyśmy – czemu by nie spróbować?!

MP: A pomysł? Dlaczego kultura w Katowicach?

#KK: Głównie dzięki rozmowom z naszymi rówieśnikami, młodymi ludźmi, którzy stwierdzili, że Katowice nie są atrakcyjnym miejscem pod względem kulturalnym. Dlatego też, wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, powstało #KultKato.

MP: Czyli waszym zdaniem Katowice są atrakcyjne?

#KK: Oczywiście, że tak! Katowice posiadają ogromne atuty kulturalne, które nie są wykorzystywane przez młodych ludzi. Być może wynika to z tego, że dotąd nie było pełnego, przekrojowego i przyjaznego użytkownikowi serwisu pomagającego szukać atrakcji – KultKato to kompleksowa platforma wiedzy o miejscach i wydarzeniach kulturalnych.

MP: Mam nadzieję, że po zakończeniu olimpiady projekt nie zniknie… Szkoda by było!

#KK: W żadnym wypadku! #KultKato to pomysł, który chcemy rozwijać. Mamy mnóstwo pomysłów, które chciałybyśmy jeszcze zrealizować, pojawiają się też młodzi ludzie, chcący u nas trochę poduczyć się warsztatu dziennikarza. #KultKato będzie istniało bez względu na olimpiadę, bo jest to projekt stworzony z myślą o ludziach i dla ludzi, którzy kochają kulturę i chcą w niej uczestniczyć.

MP: Projekt dla ludzi, a co Wy macie z tego dla siebie?

#KK: Przede wszystkim ogromną satysfakcje i energię! Być może ciężko w to uwierzyć, ale rzeczywiście tak jest! Każdego dnia poznajemy ciekawych ludzi, którzy nas wspierają i działają razem z nami. Dzięki #KultKato zdobywamy doświadczenie i uczymy się każdego dnia nowych rzeczy, ponieważ zastajemy sytuacje, o których nawet nie pomyślałybyśmy wcześniej – i trzeba sobie z nimi poradzić..

MP: Bierzecie pod uwagę w swoim projekcie osoby niepełnosprawne, które często chciałyby wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, ale nie zawsze mają informację np. o dostępności budynku?

#KK: #KultKato to projekt, który adresowany jest do ludzi kochających kulturę bez względu na to, czy ktoś jest, czy tez nie jest niepełnosprawny. Naszym celem jest zachęcenie ludzi do aktywnego udziału w życiu Katowic. Zdajemy sobie sprawę, że osoby niepełnosprawne często napotykają na swojej drodze trudności, rozumiemy ich potrzeby. W Katowicach jest taka inicjatywa, Katowice bez barier, która umożliwia nam pozyskiwanie informacji o dostępności lokali. Ale to ciągle mało, ciągle mało jest informacji od dołu, od właścicieli lokali i na to trzeba położyć nacisk.

***
Fotografię dziewcząt wykonała Ewa Tytuła. My zachęcamy Państwa do skorzystania z bezpłatnej aplikacji i strony www.kultkato.pl! Kultura w Katowicach w jednym palcu – tego jeszcze nie było!

Podziel się