
Parasol w Parlamencie – kampania TUU
Innowacyjna kampania Together Under the Umbrella, która jest inicjatywą Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Neurologicznych [EFNA], mającą na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zaburzeń mózgu, ich skutków i częstości występowania, gościła dziś – 15 marca – w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Jej celem jest doprowadzenie do wzrostu świadomości i akceptacji społecznej, politycznej i naukowej wszystkich zaburzeń mózgowych.
Aktywiści TUU oraz ambasador kampanii, poseł Marek Plura, zachęcali wczoraj europarlamentarzystów, pracowników instytucji unijnych i gości, do zrobienia sobie razem zdjęcia pod parasolem, używając hashtaga #UnderTheUmbrella i linka do bazy wiedzy. Kampania Together Under the Umbrella powstała w odpowiedzi na potrzeby członków EFNA dla stworzenia marki dla mózg, grupującej wszystkie zaburzenia tego rodzaju pod wspólnym symbolem. Jest ona ściśle związana z działalnością Europejskiej Rady Mózgu, która apeluje by:
- Komisja Europejska wystąpiła z propozycją europejskiej strategii walki zaburzenia mózgu w zintegrowany i kompleksowy sposób
- państwa członkowskie Unii Europejskiej i kraje stowarzyszonych wdrażały programy zdrowia publicznego w odniesieniu do zdrowia mózgu w sposób systematyczny, co zapewni możliwie najlepsze wykorzystanie dostępnych zasobów dla wczesnego wykrywanie, diagnostyki i odpowiedniego leczenia tych chorób.
O zaburzeniach mózgu:
- Każdego roku około 1 na 3 Europejczyków dotyka jedna z choroba mózgu.
- Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zaburzenia mózgowe mogą stanowic nawet ponad 30% wszystkich chorób.
- Koszt chorób mózgu dla gospodarki europejskiej rocznie wynosi prawie 800 mld €
Cele Europejskiej Federacji Towarzystw Neurologicznych (EFNA):
- Poprawa jakości życia osób z zaburzeniami neurologicznymi, ich rodzin i opiekunów
- Promowanie szybkiej i dokładnej diagnozy, odpowiedniego leczenia, rehabilitacji i opieki dla osób z chorobami neurologicznymi
- Promowanie lepszego dostępu do informacji, które są dokładne i łatwe do zrozumienia
- Promowanie świadomości społecznej i zrozumienia schorzeń neurologicznych
- Wyeliminowanie uprzedzeń i piętna związanego z zaburzeniami neurologicznymi
- Zwiększenie priorytetów nadany neurologii przez decydentów i pracowników służby zdrowia.