
Pokaz filmu ŚUBUK w polskim parlamencie
„My w Senacie doskonale rozumiemy, co to znaczy żyć w naszej wspólnocie, w jej różnorodności (…), gdy kogoś dotyka niepełnosprawność, i chcę zadeklarować, że Senat jest dla państwa zawsze otwarty” – podkreślił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki 16 grudnia br. podczas spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami, zorganizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w polskim parlamencie z inicjatywy przewodniczącego zespołu, senatora Marka Plury.

Marszałek Tomasz Grodzki podziękował senatorowi Markowi Plurze oraz posłowi Sławomirowi Piechocie za zorganizowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Przypomniał, że w Senacie „jest jeszcze jeden adwokat praw osób z niepełnosprawnościami – senator Jan Filip Libicki”. Marszałek poinformował, że w Senacie odbyło się dzisiaj spotkanie robocze zespołu, który pracuje nad rozwiązaniami prawnymi umożliwiającymi podejmowanie pracy opiekunom osób z niepełnosprawnościami. „To dziwi, że w Polsce, która już dziesięć lat temu ratyfikowała Konwencję ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, wciąż nie ma odpowiednich rozwiązań” – podkreślił, przypominając, że jednym z najważniejszych wyznaczników poziomu cywilizacyjnego państwa stanowi opieka nad dziećmi, słabszymi, starszymi i osobami z niepełnosprawnościami. „Legislacja, kwestie finansowe, stan państwa itd. – to wszystko razem jest ważne, ale my w Senacie priorytety mamy ustalone jednoznacznie: na pierwszym miejscu jest dla nas osoba z niepełnosprawnością, na drugim miejscu – opiekun takiej osoby, a dopiero na dalszym planie – kwestie legislacyjne i finansowe” – podsumował.

Marszałek Senatu złożył także uczestnikom życzenia „ciepłych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, trochę refleksji, trochę zwolnienia, żeby nabrać energii do pracy w nowym, popandemicznym roku”. Na zakończenie wyraził prośbę, „żebyśmy przy wigilijnym stole pomyśleli też o naszych siostrach i braciach w Ukrainie, dla których te święta mogą być chłodne i ciemne z powodu braku prądu, ale będą tak samo jak dla nas pełne wiary, nadziei i miłości, które te święta zawsze niosą”.
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnościami senator Marek Plura podziękował Marszałkowi Grodzkiemu za objęcie patronatu nad tym wydarzeniem.
W programie obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Polskim Parlamencie znalazła się projekcja filmu „Śubuk” w reżyserii Jacka Lusińskiego, którego główna bohaterka walczy o prawo do edukacji dla swojego autystycznego syna. Film, którego scenariusz zainspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Po seansie odbyła się dyskusja na temat edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Udział w niej wzięli m.in. Teresa Liburska-Łój, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Katowicach oraz Artur Czepczyński, fundator Czepczyński Family Fundation. Każdy z uczestników spotkania mógł zaopatrzyć się w książkę ABC Empatii oraz gadżety przygotowane przez katowicką szkołę.
