Pomoc dzieciom z Ukrainy

Wiktoria jest niepełnosprawną od urodzenia 14-letnią dziewczynką. Jej dom jest niedaleko Lwowa w Ukrainie. Kilka dni temu Rosja napadła na jej kraj, na jej dom. Kilka razy dziennie syreny alarmowe ostrzegały, że nadlatują samoloty wroga, a później było słychać wybuchające bomby, przed którymi trzeba się ukryć w schronie, żeby nie zginąć.

W miasteczku Wiktorii nie ma schronu, a w jej domu nie ma nawet piwnicy. W sklepach bardzo szybko zabrakło żywności. Był tylko strach rodziców o ich niepełnosprawne, jedyne dziecko. Rodzina podjęła decyzję – trzeba się schronić w Polsce. Wybrali Katowice, bo tu już kiedyś pomogła im w leczeniu i rehabilitacji moja fundacja Europejska Rodzina. Zadzwonili. Niestety tym razem nie mogliśmy pojechać po nich. Chociaż z ich domu do granicy jest tylko 20 kilometrów to podróż zajęła im aż 33 godziny. Wyjechali samochodem, ale korek był ogromy, nic nie szło do przodu. Po dobie spędzonej w aucie postanowili pójść pieszo 15 kilometrów z Wiktorią na wózku inwalidzkim. Zostawili wszystko ratując swój jedyny skarb. Udało się! Przywieźliśmy ich, są pod opieką Caritas Archidiecezji Katowickiej, Są bezpieczni nie mają jednak nic ze sobą. Nie mają do czego wracać. Muszą zacząć nowe życie.

Takich sytuacji zdarza się coraz więcej. Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami uciekają przed wojną, mimo że oni potrzebują jeszcze więcej pomocy niż inni, mimo że jest im jeszcze trudnej niż innym. Wśród uchodźców są też dorosłe osoby niepełnosprawne – mamy mamę z dwuletnim dzieckiem, która porusza się na wózku. Są też ci, którzy proszą o pomoc bo nie mogą wydostać się z Ukrainy… Spodziewamy się też wkrótce w Katowicach sporej grupy dzieci ewakuowanych z domów dziecka. Nikt z nas nie potrafiłby pomóc tym wszystkim dzieciom, ale razem damy radę, bo z małych cegieł buduje się wielkie domy.

Co jest potrzebne? To, czego potrzebują dzieci, albo ich mamy:

  • pampersy każdy rozmiar również duże rozmiaru M, mokre chusteczki
  • mydło, pasta, szczoteczka, szampon, podpaski, proszek do prania,
  • maseczki, płyn do dezynfekcji, gumowe rękawiczki
  • apteczki, bandaże, plastry i inne środki opatrunkowe, strzykawki, igły,
  • bielizna (nowa w opakowaniu) i ubrania (czyste) koce, śpiwory
  • przybory szkolne, zeszyty, plecaki
  • ZABAWKI i gry bo one dają dzieciom radość i ukojenie

Nie wszystkie potrzeby można przewidzieć, często trzeba coś kupić
w indywidualnych sytuacjach, dlatego serdecznie proszę też o wpłaty na  

Konto Fundacji Europejska Rodzina:
75 1240 2959 11110011 1141 0056

Wszystkich, którzy chcą pomóc a także wszystkich, którzy są uchodźcami i potrzebują pomocy zapraszam do kontaktu z Fundacją: biuro@europejskarodzina.eu

  • Prezes Tomasz Jakubiec (PL) tel.: +48505297515
  • Wiceprezes Witalij Ostafijczuk (UKR) +48785777709
Podziel się