Rezolucja Parlamentu ws. Polski

Nie był to głos przeciwko Polakom czy też przeciwko Polsce – komentuje rezolucję Parlamentu Europejskiego poseł Marek Plura. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Głosowało za nią 513 deputowanych, 142 było przeciw.

Rezolucja wzywa rząd Prawa i Sprawiedliwości do „przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego” z 9 marca 2016 roku. Jeszcze przed głównym głosowaniem PE odrzucił poprawki złożone przez eurodeputowanych frakcji lewicowej, która chciała dodać do dokumentu zapisy dot. propozycji zaostrzenia przepisów o aborcji, ustawie o radiofonii i telewizji, ustawach o prokuraturze i o policji, a także decyzji o zwiększeniu pozyskania drewna z Puszczy Białowieskiej.

Odrzucono też – złożony na krótko przed głosowaniem – wniosek grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, aby głosowanie nad rezolucją odłożyć. – Ci ludzie (m.in. posłowie PiS) chcą, by nie istniała Unia Europejska broniąca nas przed takim napadem na nasze podstawowe prawa i wartości – podkreśla poseł Plura. Pełną wypowiedź Marka Plury znajdziecie Państwo na poniższym nagraniu.

„Rezolucja Parlamentu Europejskiego o Polsce jest świadectwem prawdy, mówi w sposób obiektywny o tym, co się dzieje w Polsce” – ocenił były minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski, który za sprawą swojego ironicznego wpisu, w którym żartuje, że to on przekonał Obamę, by rozmawiał z Dudą na korytarzu, stał się jednym z głośniej argumentujących za rezolucją polityków. Jak dodał, to sygnał dla PiS, żeby się opamiętał i wycofał z niektórych decyzji.

Podziel się