Śląski apel do Prezydenta A. Dudy

Szanowny Pan
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Panie Prezydencie podjął Pan dyskusję społeczną na temat zmian w polskiej konstytucji. Nie jestem przekonany, czy te zmiany są konieczne; ale skoro trwa debata to mam do Pana szereg pytań: czy w pańskiej nowej konstytucji znajdzie się miejsce na sprawiedliwość historyczną i społeczną, na dekomunizację. Ponieważ jednym z najboleśniejszych, wciąż żywych pomników komunistycznej Polski jest utrata autonomii Województwa Śląskiego.

To województwo, ze swoją specyfiką, było wpisane jako obszar autonomiczny, w Konstytucję II Rzeczpospolitej, do której tak często Pan nawiązuje. Czy dziś – myśląc o nowej konstytucji – chce Pan usankcjonować bolszewickie prawo, które zlikwidowało ten szczególny status, czy pisząc nową konstytucję myśli Pan o większej samorządności dla regionów i szerzej – dla samorządu terytorialnego, czy myśli Pan o tym, że obywatele naprawdę potrafią się lepiej rządzić u siebie, niż widzi to władza centralna.

Pytam, bo jestem Ślązakiem, bo nas Ślązaków szczególnie interesuje to, czy ta nowa konstytucja będzie gwarantowała prawo, jakie mamy jako Europejczycy – prawo do własnej tożsamości, do stanowienia o sobie. Jo żech jest Ślónzok, jestem Ślązakiem, niestety ani polska konstytucja, ani prawo pisane na jej podstawie nie gwarantują mi tego, żeby moja tożsamość była przez Polskę prawo uznawana. Ani ja, ani prawie milion innych Ślązaków, którzy taką tożsamość zadeklarowali w ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym nie istnieje w polskim systemie prawnym. Dzisiejsza Polska nas nie szanuje.

Zadaję te pytania stąd, ze Śląska, z Górnego Śląska i mam nadzieję, że odpowie Pan na nie, że odpowie Pan na nie pozytywnie. A jeśli nie ma Pan odpowiedzi jeszcze dzisiaj, to apeluję: myśląc o referendum, niech nam Pan pomoże zbudować możliwość referendum na Śląsku, na Górnym Śląsku, żeby mieszkańcy tej ziemi mogli powiedzieć, czy chcą mieć prawo do bycia Ślązakami, do bycia sobą, we własnym państwie, w Rzeczpospolitej.

Z poważaniem,

Marek Plura
Poseł do Parlamentu Europejskiego

Podziel się