Spotkanie z Komitetem Paraolimpijskim

W środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli poseł Marek Plura wziął udział w spotkaniu z Przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, Philipem Cravenem oraz władzami Channel 4 – brytyjskiej telewizji, która po raz pierwszy w historii pokaże całość Igrzysk Paraolimpijskich.

Podczas rozmów poseł Plura poruszył wątek inicjatora Igrzysk Paraolimpijskich, urodzonego w Toszku Ludwiga Guttmanna. Pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku zimowe w 1976 roku. – Cieszę się, że ta postać jest w Europie i na świecie znana, a jej idea tak dobrze odbierana i od lat kultywowana – komentował poseł Plura.

Z igrzysk paraolimpijskich w 2012, które zakończyły się wielkim sukcesem polskiej ekipy, która zdobyła ponad 30 medali, docierały do nas tylko urywki. Na zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Soczi było jeszcze słabiej – dodaje Marek Plura – W tym roku ma być już zupełnie inaczej, z transmisjami na żywo w TVP.

Aby wystartować na igrzyskach paraolimpijskich należy uzyskać kwalifikację, podobnie jak na igrzyska olimpijskie. Co ważne, z roku na rok minima są podwyższane ze względu na wzrost poziomu sportowego zawodników.

Podziel się